testépítés edzőképzés szöveges logó

Hol tudok jelentkezni a
Testépítés és Fitness Sportoktató tanfolyamra?

A Testépítés Sportoktató tanfolyamra jelentkezhetsz az elérhetőségeinken, vagy a jelentkezési lap kitöltésével is!

testépítés edzőképzés szöveges logó

Melyik képzőintézményben kínálják a legkedvezőbb áron
a Testépítés és Fitness Sportoktató tanfolyamot?

Iskolánk mindent megtesz azért, hogy a legkedvezőbb áron adja a Testépítés és Fitness Sportoktató tanfolyamot, óriási hangsúlyt fektetve arra, hogy a nálunk végzett fitnesz szakemberek a szakma legmagasabban képzett edzői legyenek!

Képzőintézményünk elődje:

sportoktató - testépítés tanfolyam bemutatása, ismertetése
/ /   Fekvenyomás helyesen - sérülések nélkül!

  2017. január 22.     Potyi Gábor

Éreztél már fájdalmat a mellizmodban, a könyöködben, esetleg a csuklódban fekvenyomásnál? Tudod, hogyan kerülheted el ezeket a sérüléseket? Tisztában vagy a fekvenyomás helyes végrehajtásával, technikájával? Cikkünkben a fekvenyomással foglalkozunk és megkapod a válaszokat ezekre a kérdésekre is!

Bevezetés
sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomásFekve nyomni mindenki tud, legalábbis a kezdő testépítők ezt gondolják és, így is állnak az edzéshez, így a fekve nyomáshoz is. Ez az első gyakorlat, amit mindenki csinál, természetesen nagy súllyal és sokszor helytelenül. Ahhoz, hogy a gyakorlat hatásos legyen, és ne okozzon sérülést, át kell néznünk pár alap dolgot. Minden testépítő, fitneszversenyző, vagy csak sportolni vágyó ember számára a legnagyobb ellenség a sérülés. Ilyenkor több nap, vagy akár hetek is kimaradhatnak edzés nélkül, ami az általunk kitűzött célok elérésében hátráltatnak. A sérülés elkerülése és a pontos kivitelezés érdekében tanácsos segítséget kérni egy Személyi edzőtől vagy Testépítő edzőtől. De azért mielőtt egyből edzőhöz rohannánk, nézzünk át pár alap dolgot a fekve nyomásról.

Gyakorlat végrehajtása:
1. Feküdj le a padra úgy, hogy a rúd szemmagasságban legyen.

sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás helyes tartása2. Talp a talajon, a derekadat préseld bele a padba. Ilyenkor a hát minden pontja érinti a padot. Ha alacsonyabb termettel rendelkezel, akkor hozz egy step lépcsőt és tedd a lábad alá, így biztos, hogy bele tudod préselni a derekad a padba. (Láthatunk, olyat, hogy valaki teljesen felhúzott lábbal nyom fekve. Nem biztonságos módszer mivel bármelyik pillanatban megbillenhetsz (súly rád eshet) és megsérülhetsz, vagy akár súlyos balesetet is szenvedhetsz. De azért nézzünk a dolgok mélyére, miért is csinálják így? A felhúzott láb hatására a derekunkat bele tudjuk préselni a padba, így kizárjuk a többi izom feszülését, ezáltal csak a mellizom munkájára tudunk koncentrálni. Ha kezdő vag,y ezt a  módszert ne alkalmazd, mert megfelelő tapasztalat és segítő társ szükséges hozzá.)

3. A rudat fogd meg felső madárfogással vállszélesség plusz 10-15 cm-rel szélesebben. (Érdemes kesztyűt, vagy szivacsot használnod a csúszásból eredő sérülések és a bőrkeményedés elkerülése végett.)

4. Emeld ki a rudat a melled fölé, majd engedd le a rudat a melled középső részére, majd nyomd vissza kiinduló helyzetbe. A fejed maradjon a padon, ne emeld fel! Fontos, hogy a két lapockád összezárd, így a vállöved nem fog mozogni. Fekve nyomást vállöv mozgatása nélkül kell végrehajtani.

5. Amikor engeded le a rudat akkor vegyél levegőt, amikor nyomod ki akkor fújd ki.

sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás testépítés edző segítségévelAmennyiben nagy súlyokkal dolgozol, érdemes oda hívnod egy sportoktató - testépítést, egy segítő társat, aki felügyelheti a gyakorlatot, és segítséget is nyújthat, ha szükséges. A sérülések elkerülése miatt, mindig rögzítsd a súlyokat a rúd végein! Az általad választott edzésmódszerhez tartozó pihenőidőket tartsd be, ne kezdj el üzenetet írni, telefonálni, beszélgetni közben, mert kihűlhetsz és ez sérülésekhez vezethet.

Kiegészítés: ha lapockádat zárod a kis mellizom az elülső fűrészizom összehúzódását kizárod és csak a nagy mellizom dolgozik. Ha testépítéssel foglalkozol akkor fontos hogy figyelj arra, hogy csak az az izom húzódjon össze amire edzel.

Mellizom anatómiája
Ahhoz, hogy tisztán lássunk, ismernünk kell a mellizom anatómiáját, mely izmok működnek fekve nyomáskor.

nagy mellizom eredése:
- kulcscsontról annak is a belső 2/3 részéről.
- szegycsontról és a 2-6 bordaporc külső felszínéről
- az egyenes hasizom hüvelyének felső részén
tapadása: - a karcsonti nagy gumón U alakban.

kis mellizom eredése: - 3-5 bordákon
tapadása: - hollócsőr nyúlványon

Elülső fűrészizom eredése: - 1-9 bordákon
tapadása: - a lapocka belső részén

kulcscsont alatti izom

Amint láthatod négy izmot soroltam fel, viszont igazából csak egyel, a nagy mellizommal fogok tüzetesen foglalkozni, amit a későbbiekben fogsz megérteni hogy miért is.

Sérülések és azok elkerülése
sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás, helyes rúdfogásÉs itt jönnek az igazán fontos kérdések. Könyököm merre álljon, milyen szögben álljon a törzsemmel? Nekem jobban feszül a mellkasom, mint az edzőtársamnak, pedig ugyan azt, ugyan úgy csinálunk mindent. Vagy akár olyan kérdések is számba jöhetnek, hogy miért fáj a vállam nyomástól, és mit tegyek, hogy elmúljon? Nos, most ezeket a kérdéseket fogom feszegetni, és ha esetleg arra vetemedsz, hogy Testépítő edző legyél, akkor ilyen és hasonló kérdésekkel találod magad szembe Testépítő és Személyi edző tanfolyamainkon, amelyekre természetesen a felkészült tanárainktól meg is fogod kapni a választ, válaszokat.

A testtípusok ismeretének a fontossága
Korábban már írtam a testtípusokról egy cikket, amit itt az ART Edzőképző honlapján olvashatsz, kérlek, olvasd el hogy, még tisztábban láss. Miért kérem ezt? Az első lépés hogy ha Testépítő akarsz lenni, hogy nézd meg milyen a saját testalkatod. Miért is? Vegyük azt, hogy te egy hosszú karú és „lapos” mellkasú egyén vagy. Gyakorlat negatív szakaszában, amikor leengeded a rudat a mellkasodra a fent említett fogásszélességgel (vállszélesség plusz 10-15 cm), akkor azt fogod tapasztalni hogy a mellizmod erőteljesen megfeszül. Esélyed van, egy makacs sérülésre, ha meggondolatlanul nagy súllyal végzed a gyakorlatot. Általában a sérülés a tapadási helyen jelentkezik, ami lehet húzódás, de akár szakadás is. (Viszont, ha a karod rövid, mellkasod domború nem kell tartanod ettől a sérüléstől.) A hosszú végtagokkal rendelkezők, úgy tudják ezt elkerülni, hogy a fogásuk szélességén egy kicsit szűkítenek. Ilyenkor, rövidebb lesz a rúd függőleges útja, így a mellizom feszülése is. Látod ezért fontos, hogy figyeld meg milyenek a tanítványod, vagy edzőtársad antropometriai méretei. (Testtípusok!!) Már meg is oldottunk egy problémát és láthatod, hogy mennyire fontos az, hogy ki milyen végtag hosszúsággal és mellkas keresztmetszettel rendelkezik.

A vállcsúcs fájdalma.
sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás váll sérüléseKezdő testépítőknél, és néhány középhaladónál is előfordulhat a vállcsúcs, vagy a könyök fájdalma. A vállcsúcs fájdalma általában a sok fekvenyomástól lehet. Itt a magas ismétlésszámra és a viszonylag nagy súlyra gondolok. Nagyon makacs sérülés kezdetben csak kicsit fáj, majd idővel elviselhetetlen a fájdalom, ami egészen addig tud fokozódni, hogy a Testépítő versenyző sem fekve nyomni nem tud, sem ferde padon nyomni. Ez a vállcsúcs és kulcscsont ízület gyulladása csak hosszas rehabilitációval múlik el, (ne végezz nyomó mozdulatot vízszintes vagy ferde padon) edzeni azonban tudsz. Húzásokat és negatív nyomó mozdulatokat nyugodtan csinálj vagy csináltass testépítő edzéseiden.

A könyök fájdalma.
sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás könyök sérüléseA könyök sérülése a folyamatos teljes nyújtástól van. A könyök kampó ilyenkor „beleütődik” a singcsontba, ami szintén könyökízületi gyulladáshoz vezethet. Ennek nagyon egyszerű a megoldása, ez pedig a helyes végrehajtás. Ha már láttál testépítőt, akkor láthattad hagy soha nem nyújtja ki a könyökét teljesen, ezáltal elkerüli ezt a sérülést, és ami ennél is fontosabb, hogy mellizma folyamatosan feszül, ami a nagyobb izomtömeg eléréséhez vezet.

A csukló
sportoktató - testépítés tanfolyam-testépítés-fekvenyomás csukló sérüléseMár csak egy ízület maradt, amit meg kell említenünk a fekvenyomásnál. Ez a csuklóízület. Célunk, hogy a gyakorlat végrehajtásánál a testépítő ne sérüljön. A nagy testépítő könyvekben olvasható, hogy csuklónk maradjon az alkar meghosszabításában az úgymond ne „törjön” hátra. Ezt természetesen meg tudjuk tartani, ha célunk a prevenció, és ilyenkor meg is kell így tartani. Ebben az esetben a terhelés nem akkora, hogy az nagyfokú izomhipertrófiát okozzon. Nagy mellizom eléréséhez nagy súlyt kell használnunk, amit már egyenes csuklóval nem tudunk megtartani. Ekkor a csuklónk hátrabillen (csuklóízület mobilitásának mértékében, olyan mértékben ahogy fekvőtámaszban állna), a rúd a tenyér alsó részén fut keresztbe úgy, hogy a hüvelykujj egyik, a többi ujj a másik oldalról öleli körbe. (Madárfogás) Ilyenkor a rúd nagyjából az alkar fölött van, tehát a csukló terhelése viszonylag kicsi. Nagy súly mozgatásánál sem kell attól félni, hogy a csukló túlterhelődik, sérüljön.

Izomépítés
Most már szinte minden sérülést végigvettünk. Térjünk vissza a testépítés fő céljához, az izomépítéshez. Számot kell még vetni a törzs és a felkar által bezárt szög nagyságáról, hogy ez hogy befolyásolja az izom működését. Fekvenyomáskor, ha könyökünket kiemeljük, tehát a rúd alá kerül a könyök, akkor inkább a mellizom középső, nagyobb része fog összehúzódni, ha viszont a könyökünket zárjuk a törzs irányába, akkor a mellizom felső része, a vállizom elülső része, mint szinergista, valamint alsó része fog többet dolgozni. A fent leírt módozatoknál a fogásszélesség nem változik, csak a könyök pozíciója. Ezt akkor kell figyelembe venni, amikor a testépítéssel foglalkozó arra panaszkodik, hogy a melle nem fejlődik, viszont elülső deltája annál jobban. Tehát a könyököt a rúd alá kell helyezni ahhoz, hogy mellizmod a megfelelő módon fejlődjön.

Ma csak a fekvenyomással foglalkoztunk, tehát láthatod nem tértem ki a szűk fogással végzett nyomásra, vagy a ferde padon végzett nyomásra. Ezeknél a változatoknál természetesen a mellizom más és más területe fog jobban összehúzódni, így jobban fejlődni. Ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz, ha beiratkozol az Art Edzőképzés Testépítő vagy Személyi edző tanfolyamára.

Várunk sok szeretettel.

Potyi Gábor testnevelőtanár
testépítő és személyi edző,
ART Edzőképzés tanára




2022. őszén induló képzéseink (kattints a képekre):

sportoktató - testépítés tanfolyam bemutatása, ismertetése
fitness instruktor tanfolyam bemutatása, ismertetése
csoportos fitness instruktor tanfolyam bemutatása, ismertetése
személyi edző tanfolyam bemutatása, ismertetése
art edzőképzés kis tanfolyamok bemutatása, ismertetése
















sportoktató - testépítés tanfolyam csoportkép

/ /   Vélemények a nálunk végzett tanulóktól :

Itt elolvashatod a Testépítés és Fitness Sportoktató tanfolyamok tanulóinak a véleményét:

„Örülök, hogy nálatok végeztem el a sportoktató - testépítés tanfolyamot. Úgy érzem sokkal többet kaptam, mint amire számítottam a tudás terén, de legfőképp a tanárok lelkesedése és odaadása, odafigyelése és a szakmai tudás átadásának módja, ami megfogott. Ők tényleg azért vannak, hogy jó szakemberek váljanak azokból, akik nekivágnak egy ilyen tanfolyamnak. Sok sikert és lelkes tanítványokat kívánok Nektek a továbbiakban is!” S. Kati

„Nagyon sokat gondolkoztam, melyik iskolába iratkozzak be, de most már tudom, hogy jól választottam, amikor a ti sportoktató - testépítés tanfolyamotokra jelentkeztem! Mindenkinek ajánlom az ART Edzőképzés tanfolyamait, ahol a tanárok nagyon emberségesek és segítőkészek! Profi a csapat, szuper a tanfolyam ” L. Péter

„Én csak magam miatt iratkoztam be a testépítés edzőképző tanfolyamra, azért, hogy az edzéseimet fejlesszem! Köszönöm nektek a profi oktatást, mind elméleti, mind gyakorlati téren! Sokkal hatékonyabbak az edzéseim, most már mindent tudatosan csinálok! Üdv K. László”

„Aki iskolaválasztás előtt áll, annak bátran ajánlom az ART Edzőképzés sportoktató - testépítés tanfolyamát! Nagyon profik, rendkívül magas minőségű képzést nyújtanak! A gyakorlatcentrikus képzésen tanultakat könnyedén alkalmazom az edzéseim során!” P. Gábor

„Köszönöm szépen a sportoktató - testépítés tanfolyam tanárainak a segítségüket és a türelmüket! Nagyon hasznos volt a képzés, főleg a gyakorlati oktatások tetszettek! Van egy olyan érzésem, hogy találkozunk még, mert mostantól biztos, hogy csak nálatok fogok tanulni! Viszlát a következő tanfolyamon!” M. Erzsébet

„Szuper a suli, nagyon profik a tanárok és jól átgondolt, széleskörű a tananyag! Büszke vagyok rá, hogy nálatok végeztem el a testépítés sportoktató tanfolyamot! Nagyon jól képzett edzővé váltam a tanításotok által, ez azóta látszik az eredményeimen is! Köszönettel tartozom Nektek!” F. Imre

„Ezúton szeretném megköszönni a tanárok végtelen türelmét, segítőkészségét, amiben a testépítés sportoktató tanfolyamon nekem és a csoporttársaimnak folyamatosan részünk volt! Nyugodt szívvel ajánlom a képzést mindenkinek, mert tényleg nagyon hasznos volt!” T. László

„Rendkívül professzionális tanári kar, nagyon alapos tananyag és a gyakorlati oktatás előtérbe helyezése jellemzi az ART Edzőképzés testépítő oktató tanfolyamát! Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt az iskolát!” K. Péter

„A sportoktató - testépítés tanfolyamot úgy tudnám jellemezni, hogy nagyon magas szintű elméleti képzés párosul az alapos gyakorlati oktatással. Aki a tanfolyamot elvégzi olyan tudásra tesz szert, amivel könnyedén megállja a helyét a "testépítés" világában, legyen akár edző, vagy versenyző! Csak ajánlani tudom mindenkinek a képzést!” N.Ferenc

„Egy barátom ajánlott titeket, miután nálatok végezte a sportoktató - testépítés tanfolyamot. Örülök, hogy hallgattam rá, személyesen is megtapasztaltam, miért dícsérte az iskolát annyira! Nagyon jó volt a tanfolyam, én is ajánlani fogom az ismerőseimnek!” D. Miklós




testépítés edzőképzés edzőterem

/ /   Érdekességek a testépítéssel kapcsolatban:

  A Testépítés története....


- Az Ókor   ókori gladiátorok testépítése, edzése- Az ókorban a testépítés, mint olyan még nem létezet, igaz fontos volt az esztétikum és az arányos testalkat, viszont a harci teljesítmény és az erő volt a mérvadó. A Római Birodalomban a gladiátorok élete fizikumuktól és harci teljesítményüktől függött. Ez kissé brutális módja a testkultúra fejlesztésének, de így kezdett kialakulni a férfi testideál. Ennél jóval humánusabb volt a Görög városállamok közt folyó „harci” vetélkedő, ahol kizárólag férfiak mérhették össze az erejüket. A versenyzők meztelenek voltak, ezt természetesen a csalások elkerülése végett alkalmazták!A cikk folytatása...

A Görög városállamok köztiókori gladiátorok edzése játékok kezdetben harci szellemben folytak, így aztán a versenyszámok közt szerepelt a stadionfutás (192 méter), vagy a harci futás (lándzsával és pajzzsal), harci szekérhajtás, pankráció, íjazás, lándzsahajítás. Később már a játékok közt szerepelt a távolugrás a birkózás és ökölvívás is, vagy például a diszkoszvetés. Természetesen itt is megvoltak a férfi ideálok. A Görögök akkor tartottak egy férfit ideálnak, ha a nyak, bicepsz és vádli körfogata megegyezett úgy gondolták, ha ez a három érték megegyezik, akkor az ember kiegyensúlyozottan edzi magát. Itt az edzést még egy harci felkészülésnek kell tekinteni. Rómában a legkiválóbb harcos jutalma az élete míg, a Görögöknél az erkölcsi dicsőség volt a jutalom. A Görög városállamok közti négy nagy játék közül az Olimpia – i volt a legrangosabb verseny. Mint tudjuk ezt elevenítette fel Cuberten báró és így alakult ki a modernkori Olimpia.

- A Középkor   - Az ókori gazdasági, társadalmi,középkori lovagok testedzése kulturális hanyatlást a testkultúra hanyatlása is követte. A középkori keresztény világban a test egészsége és szépsége nem volt annyira fontos, mint a lélek üdvössége. Ennek köszönhető, hogy a középkorban a sport és a vetélkedők nem kaptak nagy szerepet. A test edzését kizárólag azért végezték, hogy a csatát megnyerjék, illetve túléljék azt. Kizárólag egy helyen maradt meg a test erejének szerepe, ez pedig a középkori vándorcirkusz volt. A vándorcirkusz porondjára lépő erőművészek az erejüket fitogtatva szórakoztatták a népet. Az erőművészek általában magas testzsír százalékkal rendelkező, általában az átlagnál nagyobb és erősebb emberek voltak. Ezen képességüket általában örökölték és nem az edzés hatására lettek erősebbek.

- Az 1800–as évek vége és az 1900–asEugén Sandow testépítő évek eleje   - Az ipari forradalom hatására kezdetét vette egy társadalmi átalakulás és egy új szemlélet kezdete is. Kialakult egy kis réteg, akik megpróbálták megváltoztatni az addigi mozgásszegény életmódot. Őket testkultúra művelőknek nevezték. Ez a kis réteg az akkori körülményekhez képest próbált jobb étkezési szokásokat kialakítani, és a szabadidős sportot az életük részévé tenni. Egy idő után rájöttek, hogy a személetüket egy emberen keresztül meg kell ismertetni a világgal. Meg is találták a megfelelő embert erre Eugén Sandow volt, aki épp akkor Európában turnézott, mint erőművész. Sandow nagy hírnevet szerzett Európában, így Amerika volt a következő helyszín ahol feltűnt. Sandow nagyban különbözött az addigi erőművészektől, ő nem csak erős, de a testzsír százaléka is igen alacsony, teste arányos és izmos volt. Sandow testét bemutatóin egy szál fügefalevéllel takarta el, abban a prűd korszakban óriási tetszést nyert el rajongói körében. A számos bemutató következtében elkezdődtek a testkultúra versenyek. A számos különféle versenyből kialakuló Mr. Olimpia verseny győztesét Sandow – ot ábrázoló szoborral jutalmazzák.

Amerikában az első testkultúra versenyt, azaz Amerika legtökéletesebben fejlett férfiúja versenyét 1903-ban rendezték. A következő évtizedekben kezdett kialakulni a mai testépítés szemlélet. Ezeken a versenyeken nemcsak a fizikai erő, hanem a versenyző fizikumának minősége is nagy szerepet kapott. 1921–ben egy Angelo Siciliano (Charles Atlas) nevű férfi nyerte meg a versenyt. Ő alapozta meg a testépítés üzletágat, postai úton adta el a fitnesskurzusát.

A versenyeken a színpadra lépő atléták mindegyikének volt valami sportmúltja (ökölvívás, birkózás, súlyemelés). A legnagyobb előnnyel a súlyemelők rendelkeztek. Ekkorra már kiderült, hogy a súlyzós edzés az, ami segít abban, hogy az atléta megnyerje a versenyt. A testépítés első Mr. Amerika győztese (1940) Carl Grimek volt, aki kizárólag súlyzós edzéssel jutott a csúcsra, természetesen az 1941. évi versenyt is megnyerte. Ennek hatására hatalmas követőtábora lett, sorra jöttek létre a testkultúra központok, amelyeket gym-nek kezdtek nevezni. Mindenki a hőn áhított Mr. Amerika címet akarta megszerezni.

- Az első testépítők   - Az első igazán nagy izomtömeggel rendelkező versenyző Clancy Ross volt, aki a mai napig megállná a helyét. Ő volt a következő generációk példaképe. Így testközelbe hozta mindenki számára a testépítést, Steve Reeves számára is. Reeves annyira karizmatikus személyiség volt, hogy meghozta a felemelkedést a testépítésnek. Ő volt az első filmszínész.

- Az 50–es 60–as évek   - Az ötvenesFrank Zane testépítő évek egy átmenetnek számít. A „régi” nagy alakok már visszavonultak az újak viszont még nem értek be igazán. Nagy hangsúlyt kapott a szimmetria a korábbi versenyeken, de az ötvenes évek végén már megjelentek az igazán nagy izomtömeggel rendelkező versenyzők is. Mint pl.: Red Park, Bill Pearl. A hatvanas években berobbantak a nagy versenyzők, mint pl.: Frank Zane, Freddy Ortiz. A legnagyobb sztárnak ekkoriban Larry Scott számított, majd a 60-as évek végére megjelent és egyeduralkodónak számító Sergio Oliva.

Arnold Schwarzenegger

Az 1969–es Mr. Olimpia versenyen még másodikArnold Swarzenegger testépítő helyezést ért el, de már akkor mindenki tudta, hogy kimagasló alakja lesz a sportágának. 1970 és 1975 között megnyerte az összes Mr. Olimpiát. Veretlenül vonult vissza. Ebben az időszakban készült el a Pumping Iron című film is, ami bemutatja a testépítők életét és versenyzését, versenyre felkészülését. A film bemutatásáig a versenyeket csupán tornatermekben, kisebb helyeken rendezték. A siker után már csak a legnívósabb helyeken rendeztek versenyeket, és mindemellett egy zavaros Művészetből egy legitim sport lett.

- A 80–as évek   - Az 1980–ban és 1981-ben rendezett Mr. Olimpia hatalmas vitát váltott ki. Öt éves kihagyás után tért vissza Schwarzenegger és egyből meg is nyerte a versenyt 1980–ban. Sokan vitatták, hogy ő volt-e a legjobb, majd az 1981–es verseny is, ahol ugyan Colombo nyert, szintén megkérdőjelezték a bírák ítéletét. 1983–ban viszont olyan kiválóság nyert, akit az elkövetkező nyolc évben nem lehetett letaszítani a trónról, név szerint Lee Haney –t.

De a 80–as években nem csak Schwarzenegger csúcsa dőlt meg. Számos változás történt a sportág életében. Az évtized elején már párhuzamosan a férfiak mellett megjelentek a női testépítők. Így létrehozták a Miss America és Miss Olimpia címeket is.

A másik nagy változás hogy megváltoztatták a versenyek elnevezését, hogy jobban hasonlítson a többi sportághoz. Így most már például a Mr. Kalifornia-t ezentúl kaliforniai bajnokságnak kezdték nevezni. Csak a Mr. és Miss Olimpia nevét hagyták meg.

A harmadik nagy változás az volt, hogy létrehozták a Grand Prix versenysorozatot, ahol a profi versenyzők már pénzért tudtak versenyezni. Így nem csak pénzhez jutottak, de több versenyen is részt tudtak venni.

- Midernkori testépítés   - Lee Haney 1991-benLee_Haney testépítő, MR. Olimpia megnyerte a nyolcadik Mr. Olimpiát, így ő lett az új „király”. Várható volt, hogy visszavonulása után az új generációk új mércét állítanak fel. Ez meg is történt, egyre nagyobb izomtömeggel rendelkeztek, de ugyanakkor, az izom minősége szimmetriája javult. Olyan kiemelkedő alakok következtek, mint Ronnie Coleman, aki szintén nyolcszor nyerte meg a Mr. Olimpiát, vagy például Jay Cutler(2006, 2007, 2009, 2010), vagy Phil Hath, aki a 2011 és 2012 év Mr. Olimpia győztese. Természetesen a női testépítés is rohamosan fejlődött, és gombamód szaporodtak a női sztárok is. Ilyen volt a hatszoros bajnok Lenda Murray.

Megállapíthatjuk, hogy a sportág folyamatosan fejlődik a versenyzők egyre nagyobb, szálkásabb és szimmetrikusabb testtel állnak ki a színpadra. Ez a rohamosan fejlődő táplálkozástudománynak és a táplálékkiegészítők fejlődésének és minőségi javulásának köszönhető. Kezdetben a vékony srácok kezdtek súlyzózni, hogy nagyobbak és nagyobbak legyenek. Manapság már a kezdő testépítők is viszonylag jól kidolgozott 90 kg -os, fiatal izmos srácok. Az edzőtermek is tele vannak fiatal tettre kész és sikerre éhes fiatalokkal, akik mindent megtesznek, hogy ők legyenek a következő Mr. Olimpia nyertesei.   Szerző: Potyi Gábor

  Rekordok a Testépítés világából...


A világ legkiemelkedőbb,Mr. Olympa nyolcszoros győztesei: Lee Haney és Ronnie Coleman testépítők legrangosabb testépítő versenye a Mr. Olympia! A testépítők a versenyre egy kisebb verseny megnyerésével tudják magukat kvalifikálni, éppen ezért a világ legjobb testépítői versenyeznek a Mr. Olympia címért! A verseny történetében a legtöbbször Ronnie Coleman és Lee Haney nyert, mindkét testépítőnek nyolc-nyolc egymást követő győzelme van! A testépítés egyik legismertebb képviselőjének, Arnold Schwarzeneggernek hét alkalommal sikerült megnyernie a Mr. Olympia címet! Az első Mr. Olympiát 1965-ben Larry Scott nyerte meg, 2014-ben pedig Phillip Heath lett Mr. Olympia!A cikk folytatása...

A világ legnagyobb bicepszévelMusztafa Iszmail testépítő világrekorder bicepssze az egyiptomi Musztafa Ismail büszkélkedhet. A rekorder beceneve Popeye, aki méltán rászolgált erre a névre. Popeye napi étrendjét 1,4 kg csirkehús, fél kilogramm hal, vagy sertés teszi ki, amit négypohárnyi mandulával, közel három liternyi fehérjeturmixszal és hét liter ásványvízzel "öblít" le! Musztafa elszántságát bizonyítja, hogy az Egyesült Államokba költözött a jobb edzéskörülmények végett. A testépítő 78 cm-es bicepsze 2013-ban bekerült a Guinness-rekordok közé, ezzel hivatalosan is neki van a világon a legnagyobb bicepsze.

A világ legidősebb női testépítője Ernestine Shepherd, aki betöltötte a 77-dik életévét. A testépítő hölgy jelenleg is aktívan sportol, minden reggel korán kel, 16 km-t fut a 83 esztendős férjével együtt, majd 8 órakor már az edzőteremben edzi izomzatát! Ernestine 56 évesen kezdett el testépítéssel foglalkozni testvérének, Velvetnek köszönhetően. 2010-ben bekerült a Guiness rekordok könyvébe, mely szerint Ő a világ legidősebb női testépítője!

  Színészek, híres emberek akik testépítők voltak...


Ha híres testépítőkrőlArnold Swarzenegger testépítő bajnok beszélünk, akkor mindenképpen meg kell említenünk Arnold Schwarzenegger és Sylvester Stallone nevét. Arnold Schwarzenegger testépítő világbajnok, színész, producer, üzletember, Kalifornia állam 38-dik kormányzója. Róla nevezték el 1989-ben az Arnold Sport Fesztivált, vagy ismertebb nevén az Arnold Classic-ot! Több nagysikerű Hollywood-i filmben is főszereplő, mint a Conan a barbár, Conan a pusztító, Terminátor, Kommandó, Vörös Szonja, Ragadozó, hogy csak néhányat említsünk. Testépítőként hétszer nyerte el a Mr. Olympia és hatszor a Mr. Universe címeket!A cikk folytatása...

A másik híres, egykori testépítő Sylvester Stallone,Sylvester Stallone testépítő edző aki bár nem versenyzett, még is sokat köszönhet a testépítő múltjának. Stallone színész, rendező, forgatókönyvírő, producer és festő. A legnagyobb sikereit főleg akciófilmekkel érte el, mint a Rocky és Rambó sorozatok, A pusztító, A specialista, és végül de nem utolsó sorban a The Expendables – A feláldozhatók trilógia. Sylvester Stallone napjainkban is aktívan edz és folyamatosan készülnek a filmjei. Szabadidejében szívesen festeget. 2013-ban kiállítása nyílt Szentpétervárott, ahol főleg önarcképeit mutatta be. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a filmjeivel mindkét előbb említett színész nagyban hozzájárult a testépítés és a küzdősportok robbanásszerű elterjedéséhez a 80-90-es években.

A következő úriember akit DwayneDwayne Johnson testépítő edző Douglas Johnsonnak, vagy ismertebb nevén "The Rock"-nak hívnak, napjaink egyik legismertebb akciófilm sztárja. Ő is rendszeresen kamatoztatja a filmjeiben a testépítő, amerikai focista, pankrátor múltjában megszerzett tudását. Testépítő versenyen nem indult. Versenyzőként az amerikai foci és a pankráció érdekelte. Nagyapja és édesapja nyomdokaiba lépett és profi pankrátorként kezdett el versenyezni, ahol 1997-ben Interkontinentális- és nehézsúlyú világbajnoki címet nyert! Érdekesség, hogy a Pain and Gain című, 2014-es bűnügyi vígjátékban Mark Wahlberggel az oldalán mindketten testépítőt alakítanak.

Tudjuk, hogy van még jó néhánySteve Reeves testépítő edző híresség, akikről írhatnánk, de a következő testépítőt mindenképpen meg kell említenünk. Őt úgy hívják, hogy Steve Reeves. Az első testépítők közé tartozott, aki a kidolgozott izomzatának köszönhette filmes szerepeit. Magyarországon kevésbé ismertek a filmjei, de világviszonylatban az egyik legjobban fizetett sztárrá vált. A legismertebb filmjei a Herkules, A maratoni csata, Pompei utolsó napjai és a Bagdadi tolvaj voltak. Reeves rengeteg anyagot gyűjtött a testépítésről és a táplálkozástudmányról, majd írt három könyvet a testépítéssel kapcsolatban. Steve Reeves a doppingmentes testépítés híve volt!